Faaliyetler

Bangladeş Yetimhanesi

Bangladeş Yetimhanesi

Kitap ayraçları ile 2011'de başlattığımız iyilik hareketinin 3. Meyvesi: 170 yetimin yuvası Bangladeş İyilikhane Yetimhanesi. Proje bedeli 625.000 Euro olan yetimhanemizin açılışını, 10 bini aşkın bağışçının desteğiyle 4 sene süren yoğun bir çalışma dönenimin ardından 1 Nisan 2018’de gerçekleştirdik.

Bangladeş’in Khulna şehrinde inşa edilen yetimhanemiz farklı yaş grupları için ayrı medreselerin, devlet okulunun, caminin ve bilim laboratuvarının olduğu bir eğitim kompleksinin içerisinde yer almaktadır. 32 yatakhane, derslikler, revir, mutfak, oyun odası, konferans salonu, çamaşırhane, öğretmen odaları, kütüphane ve bahçesiyle 730 metrekare alan üzerine 3 katlı olarak inşa ettirdiğimiz yapı, Khulna’daki en büyük yetimhane olma özelliğine sahip. İlk etapta 6-16 yaşlarında 100 erkek yetimin kalmaya başladığı yetimhanemiz zamanla 170 çocuğa hizmet verecek.

160 milyonu aşan nüfusuyla dünyanın en kalabalık 7. ülkesi olan Bangladeş, Hindistan’a komşu bir Güney Asya ülkesidir. Nüfusun %90’ının Müslüman olduğu bu topraklarda, halkın büyük bir kısmı yoksulluk sınırının altında yaşamaktadır. Siyasi istikrarsızlık, iç savaşlar, sık sık yaşanan doğal afetler ve yoksulluk sebebiyle ülkedeki yetim sayısının 5 milyonun üzerinde olduğu bilinmektedir. Yetimlere yapılan yardımların ise sadece bugüne değil, yarınlara da şifa olması umulmaktadır.

Yetimhanemizle yüksek standartlarda, güvenli ve sağlıklı bir ortamda barınma imkanına kavuşan Bangladeşli yetim çocukları, eğitimli ve bilinçli birer müslüman olarak yetişmelerine vesile olmak için desteklemeye devam ediyoruz.

Bangladeş İyilikhane Yetimhanesi’nin iaşe ve işletim masraflarının karşılanması için bağışlarınızla destek olabilir, Bangladeşli yetimlerin geleceğe umutla bakmasına vesile olabilirsiniz.

Bağış Yap