Faaliyetler

Kalıcı Eserler

Bangladeş Yetimhanesi

Kitap ayraçları ile 2011'de başlattığımız iyilik hareketinin 3. Meyvesi: 170 yetimin yuvası Bangladeş İyilikhane Yetimhanesi. Proje bedeli 625.000 Euro olan yetimhanemizin açılışını, 10 bini aşkın bağışçının desteğiyle 4 sene süren yoğun bir çalışma dönenimin ardından 1 Nisan 2018’de gerçekleştirdik.

Bangladeş’in Khulna şehrinde inşa edilen yetimhanemiz farklı yaş grupları için ayrı medreselerin, devlet okulunun, caminin ve bilim laboratuvarının olduğu bir eğitim kompleksinin içerisinde yer almaktadır. 32 yatakhane, derslikler, revir, mutfak, oyun odası, konferans salonu, çamaşırhane, öğretmen odaları, kütüphane ve bahçesiyle 730 metrekare alan üzerine 3 katlı olarak inşa ettirdiğimiz yapı, Khulna’daki en büyük yetimhane olma özelliğine sahip. İlk etapta 6-16 yaşlarında 100 erkek yetimin kalmaya başladığı yetimhanemiz zamanla 170 çocuğa hizmet verecek.

160 milyonu aşan nüfusuyla dünyanın en kalabalık 7. ülkesi olan Bangladeş, Hindistan’a komşu bir Güney Asya ülkesidir. Nüfusun %90’ının Müslüman olduğu bu topraklarda, halkın büyük bir kısmı yoksulluk sınırının altında yaşamaktadır. Siyasi istikrarsızlık, iç savaşlar, sık sık yaşanan doğal afetler ve yoksulluk sebebiyle ülkedeki yetim sayısının 5 milyonun üzerinde olduğu bilinmektedir. Yetimlere yapılan yardımların ise sadece bugüne değil, yarınlara da şifa olması umulmaktadır.

Yetimhanemizle yüksek standartlarda, güvenli ve sağlıklı bir ortamda barınma imkanına kavuşan Bangladeşli yetim çocukları, eğitimli ve bilinçli birer müslüman olarak yetişmelerine vesile olmak için desteklemeye devam ediyoruz.

Bangladeş İyilikhane Yetimhanesi’nin iaşe ve işletim masraflarının karşılanması için bağışlarınızla destek olabilir, Bangladeşli yetimlerin geleceğe umutla bakmasına vesile olabilirsiniz.

Bağış Yap

Patani Okulu

Öğrenciler arasında kitap ayracı ve benzeri ürünlerin satışı vasıtasıyla Malavi Yetimhanesinin ardından finanse ettiğimiz ikinci kalıcı eserimiz, Tayland'ın güneyindeki mazlum topraklarda, Patani’de 300.000 TL bedelinde bir okul projesi oldu.

2013 yılı Eylül ayında açılışını yaptığımız okulumuz, 100'ü yetim 360 çocuğa Arapça, Türkçe, İngilizce, Tayca ve Malayca dillerinde ve uluslararası standartlarda hizmet veriyor. İlk mezunlarını 2017'de veren okulumuz vasıtasıyla çocukların eğitimine bütçe ayıramayan yoksul yetim ailelerinin üzerinden bir yük alınarak onlara kısmi bir rahatlık sağlanmış olunuyor ve daha da önemlisi, çocuklar ağır işlerden ve okul dışında her an yüz yüze oldukları tehlikelerden uzak tutuluyorlar.

Patani, Tayland’ın güneyinde yer alan, İslam ile 9. yüzyılın başlarında tanışmış ve nüfusunun %80’ini Malay Müslümanlarının oluşturduğu bir bölge… 300 yıl içerisinde bölgedeki krallığın tümüne yayılan İslam, Patani tarafından 1457’de resmi din olarak kabul edilmiş ve Budizm’in merkezi olan bu topraklarda Patani İslam Krallığı kurulmuş. 17. yüzyılda en parlak dönemini yaşayan Patani İslam Krallığı zamanla zayıflayarak 1786 yılında Budist Siyam Krallığı yönetimine girmiş ve 1909’da İngiltere ile imzalanan anlaşma çerçevesinde resmen Tayland toprakları içerisinde bırakılmış. Bu süreçte Patani Müslümanlarının bağımsızlık mücadelesi aralıksız devam etmiş ve Patani Müslümanları hızlı bir asimilasyon süreci ile karşı karşıya kalmış. “Terörizmle savaş” kasırgası, bilhassa 11 Eylül saldırıları sonrasında tüm dünyayı etkisi altına aldığı gibi Patani’de de ABD işbirliği ile Müslümanlara yönelik zulüm ve baskıların artmasında bir neden olmuş.

Dünyanın her yerinde olduğu gibi toplumsal hayatın en savunmasız kategorisini oluşturan ve Patani’deki mevcut şartlar altında gelecekleri günden güne belirsizleşen yetimlerin hayatlarında bir umut ışığı belirebilmesi için onlara bir eğitim yuvası olacak okulumuzun hayata geçmesi için 65 şehirden yüzlerce gönüllümüzün desteğiyle hızla çalıştık ve sonunda okulumuzun açılışını yapmak üzere Patani’ye doğru uzun bir seyahate çıktık. Ve Türkiye’den yüklendiğimiz emanetleri ve selâmı, dünyanın diğer bir ucundaki kardeşlerimize ilettik.

Malavi Yetimhanesi

Kitap Ayracı Projesi ile Şubat 2011’de başlattığımız iyilik çağrımıza ses veren yüzlerce gönüllü arkadaşımızla birlikte yaptığımız çalışmalar neticesinde 10 ayda 130.000 TL bağışa ulaşarak Malavi'de 46 yetim çocuğa bir yuva yaptırdık.

Malavi, ekvator kuşağının altında, altın bakımından zengin, bereketli yağmurların suladığı verimli topraklara sahip olmasına rağmen, Afrika'nın en fakir ülkelerinden birisi... Yüzyıllar boyunca yer altı ve yer üstü servetleri emperyalist devletlere aktarılmış olan bu yemyeşil ülkenin halkı, açlıktan ot ve ağaç yapraklarını yemek zorunda bırakılmış. Müslümanların inançlarının tarumar edildiği ve halka dinlerinden vazgeçmeleri karşılığında yardımların yapıldığı Malavi'de, Türkiye'nin pek çok şehrinden yüzlerce lise ve üniversite öğrencisinin dâhil olduğu çalışmamızla, İHH İnsani Yardım Vakfı aracılığıyla yetim çocukları anne şefkatiyle hayata hazırlayacak bir yetimhane inşa ettirdik.