Faaliyetler

Patani Okulu

Patani Okulu

Öğrenciler arasında kitap ayracı ve benzeri ürünlerin satışı vasıtasıyla Malavi Yetimhanesinin ardından finanse ettiğimiz ikinci kalıcı eserimiz, Tayland'ın güneyindeki mazlum topraklarda, Patani’de 300.000 TL bedelinde bir okul projesi oldu.

2013 yılı Eylül ayında açılışını yaptığımız okulumuz, 100'ü yetim 360 çocuğa Arapça, Türkçe, İngilizce, Tayca ve Malayca dillerinde ve uluslararası standartlarda hizmet veriyor. İlk mezunlarını 2017'de veren okulumuz vasıtasıyla çocukların eğitimine bütçe ayıramayan yoksul yetim ailelerinin üzerinden bir yük alınarak onlara kısmi bir rahatlık sağlanmış olunuyor ve daha da önemlisi, çocuklar ağır işlerden ve okul dışında her an yüz yüze oldukları tehlikelerden uzak tutuluyorlar.

Patani, Tayland’ın güneyinde yer alan, İslam ile 9. yüzyılın başlarında tanışmış ve nüfusunun %80’ini Malay Müslümanlarının oluşturduğu bir bölge… 300 yıl içerisinde bölgedeki krallığın tümüne yayılan İslam, Patani tarafından 1457’de resmi din olarak kabul edilmiş ve Budizm’in merkezi olan bu topraklarda Patani İslam Krallığı kurulmuş. 17. yüzyılda en parlak dönemini yaşayan Patani İslam Krallığı zamanla zayıflayarak 1786 yılında Budist Siyam Krallığı yönetimine girmiş ve 1909’da İngiltere ile imzalanan anlaşma çerçevesinde resmen Tayland toprakları içerisinde bırakılmış. Bu süreçte Patani Müslümanlarının bağımsızlık mücadelesi aralıksız devam etmiş ve Patani Müslümanları hızlı bir asimilasyon süreci ile karşı karşıya kalmış. “Terörizmle savaş” kasırgası, bilhassa 11 Eylül saldırıları sonrasında tüm dünyayı etkisi altına aldığı gibi Patani’de de ABD işbirliği ile Müslümanlara yönelik zulüm ve baskıların artmasında bir neden olmuş.

Dünyanın her yerinde olduğu gibi toplumsal hayatın en savunmasız kategorisini oluşturan ve Patani’deki mevcut şartlar altında gelecekleri günden güne belirsizleşen yetimlerin hayatlarında bir umut ışığı belirebilmesi için onlara bir eğitim yuvası olacak okulumuzun hayata geçmesi için 65 şehirden yüzlerce gönüllümüzün desteğiyle hızla çalıştık ve sonunda okulumuzun açılışını yapmak üzere Patani’ye doğru uzun bir seyahate çıktık. Ve Türkiye’den yüklendiğimiz emanetleri ve selâmı, dünyanın diğer bir ucundaki kardeşlerimize ilettik.