İyilik Halkaları nasıl bir çalışma? 

Ayda 50-100-150-250 TL gibi çeşitli miktarlarda düzenli olarak bağış yapan bağışçılarımızı bir araya getirerek iyilik halkaları kuruyoruz ve tespit ettiğimiz ihtiyaç sahibi çocuklara ayda 500 TL ile destek oluyoruz. Yardımlarımız, çocukların ihtiyaç hali sürdükçe ve bağışçılarımızın desteği var oldukça devam ediyor. 

İyilik Halkalarına nasıl dahil olabilirsiniz?

“İyilik Halkalarına Katıl” butonunda yer alan formu doldurarak başvuruda bulunabilirsiniz. Başvurunuzda belirttiğiniz bağış miktarı ve süresine göre sizi uygun bir halkaya dahil ediyoruz ve destek olduğunuz çocuğun temel bilgilerini size e-posta ile ulaştırıyoruz. Bir yıldan fazla bir süreyle halkalarımıza dahil olmanız halinde destek olduğunuz çocukla ilgili güncel bilgileri ayrıca sizinle paylaşıyoruz.

Ne kadar süre ile destek olabilirsiniz? 

Her çocuğu en az 1 yıl desteklemek üzere sistemimize dahil ediyoruz. Dolayısıyla tavsiye ettiğimiz yardım taahhüdü süresi en az 1 yıldır. 

Halkalara dahil olmadan tek seferlik bağış yapmak mümkün mü?

Halkalara dahil olmadan yapacağınız tek seferlik bağışlarınızı, proje havuzunda toplayarak yardıma muhtaç bir çocuğa ulaştırıyoruz. Bağışınızı her ay düzenli olarak aynı çocuğa ulaştırmamızı ve çocuğun temel bilgilerini sizinle paylaşmamızı isterseniz, bağışçı-çocuk eşleştirmesini yapabilmemiz için başvuru formunu doldurmanız ve en az 1 yıl süreyle bir halkaya dahil olmanız gerekmektedir.

İyilik Halkaları ile destek olunan çocukların hepsi yetim mi?

İyilik Halkaları sistemimizde yetim çocukların yanı sıra, anne ve/veya babası hayatta olan, ancak hastalık veya yoksulluk sebebiyle çok zor şartlar altında yaşayan, ihtiyaç halini tespit ettiğimiz çocuklar da yer almaktadır.

İyilik Halkalarına destek olmak niçin önemli?

Ülkemizde göç, yoksulluk, aile ferdinin kaybı, toplumsal dışlanma gibi travmatik yaşantılara maruz kalan çocuklar, maalesef zamanının büyük çoğunluğunu sokaklarda her türlü tehlikeye açık halde sürdürüyor. Uyuşturucu çetelerinin ve dilenci mafyalarının bir numaralı hedef kitlesi olan bu çocuklar hırsızlık, gasp, yaralama gibi türlü suçlara sürüklenebiliyor ve antisosyal kişilik özellikleri gösteren yetişkinler haline gelerek toplumsal hayata potansiyel birer suçlu olarak katılabiliyorlar. İyilik Halkaları sistemimiz ile çocukların sağlık, eğitim, giyim, gıda gibi temel ihtiyaçlarına destek olmanın yanı sıra; çocukların maddi gereksinimler sebebiyle çalışmasını, dilencilik yapmasını ve sokaklarda suça karışmasını önlemeyi amaçlıyoruz. Yardımlarınızın, eğitim ihtiyaçlarına da destek olarak çocukların okula devamlılığını, toplumsal hayata sağlıklı ve nitelikli birer birey olarak katılımını ve sokaktaki tehditlerden korunmasını sağlamasını ümit ediyoruz.

İyilik Halkaları ile desteklenecek çocukları nasıl tespit ediyoruz? 

Sosyal çalışmacı ve gönüllülerden oluşan sosyal inceleme ekiplerimizle çocukların ihtiyaç durumunun belirlenmesi için evlerine ziyaretlerde bulunuyor, çocukların ve ailelerinin maddi durumu hakkında bilgi topluyoruz. İhtiyaç tespiti ve değerlendirmelerini, ihtiyaç sahiplerinin mensup olduğu ırk, din, mezhep, siyasi görüş ve düşünce fark etmeksizin gerçekleştiriyoruz. Hanelerde yapılan incelemeler sonucunda alınan bilgileri, yardım değerlendirme komisyonumuzla objektif kriterlere göre değerlendirerek, her ailenin sosyal yardım puanını belirliyoruz. Halkalarımıza dahil edilen çocukların aylık yardımını kardeşlik bilinciyle, samimi ve güvenli insani ilişkiler kurma gayretiyle ulaştırıyoruz.