Kitap ayraçları ile başlattığımız iyilik hareketimizin 3. meyvesi olan Bangladeş İyilikhane Yetimhanesi’nin açılışını, 4 sene süren yoğun bir çalışma döneminin ardından 1 Nisan 2018’de gerçekleştirdik. 170 yetime yuva olan yetimhanemizin sadece bugüne değil, yarınlara da şifa olmasını umuyoruz.

Bangladeş’in Khulna şehrinde inşa edilen yetimhanemiz, farklı yaş grupları için ayrı medreselerin, devlet okulunun, caminin ve bilim laboratuvarının olduğu bir eğitim kompleksinin içerisinde yer almaktadır. 32 yatakhane, derslikler, revir, mutfak, oyun odası, konferans salonu, çamaşırhane, öğretmen odaları, kütüphane ve bahçesiyle 730 metrekare alan üzerine 3 katlı olarak inşa ettirdiğimiz yapı, Khulna’daki en büyük yetimhane olma özelliğine sahiptir.

160 milyonu aşan nüfusuyla dünyanın en kalabalık 7. ülkesi olan Bangladeş, Hindistan’a komşu bir Güney Asya ülkesidir. Nüfusun %90’ının Müslüman olduğu bu topraklarda, halkın büyük bir kısmı yoksulluk sınırının altında yaşamaktadır. Siyasi istikrarsızlık, iç savaşlar, sık sık yaşanan doğal afetler ve yoksulluk sebebiyle ülkedeki yetim sayısının 5 milyonun üzerinde olduğu tahmin edilmektedir.

Yetimhanemizle güvenli ve sağlıklı bir ortamda barınma imkanına kavuşan Bangladeşli yetim çocuklara, eğitimli ve bilinçli bireyler olarak yetişmelerine vesile olmak için yardımlarımızı ulaştırmaya devam ediyoruz. İyilikhane Yetimhanesi’nin iaşe ve işletim masraflarına destek olmak için bağış yapabilir, Bangladeşli yetimlerin geleceğe umutla bakmasına vesile olabilirsiniz.

Proje bedeli 625.000 Euro olan yetimhanemizi, binlerce gönüllümüzün, bağışçımızın ve bölgede yıllardır saha çalışması yürüten İHH İnsani Yardım Vakfı’nın desteğiyle tamamladık. Bangladeş’te yetimhanemizin inşası için işbirliği yaptığımız ve iaşe ve işletimi devrettiğimiz Bangladesh Aid ve iHH aracılığıyla yetimhanemize yardım ulaştırmaya devam ediyoruz.