İstanbul'da yaşayan yetim ve ihtiyaç sahibi çocukların evlerini sosyal inceleme ekiplerimizle kapı kapı ziyaret ediyoruz. Ailelerin ihtiyaçlarının giderilmesine destek olmak için, her bir haneye marketlerde kullanabilecekleri alışveriş kartlarını periyodik olarak ulaştırıyoruz. İhtiyaç sahibi aileler alışveriş kartları ile gıda başta olmak üzere temizlik vb. ihtiyaçlarını insan onuruna yaraşır bir şekilde belirli marketlerden kendileri temin edebiliyorlar.

Alıveriş Kartı 500 TL*
*Dilediğiniz miktarda bağışla katkı sağlayabilirsiniz. 

Alışveriş kartı yardımı için nasıl destek olabilirsiniz?

  • Kredi kartınızla online bağış sayfasından bağış yapabilirsiniz.
  • Havale/ EFT ile banka hesaplarımıza bağışınızı ulaştırabilirsiniz.
  • Sosyal medya hesaplarınızda ve çevrenizde çalışmalarımızı paylaşarak daha çok hayırsevere ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz.
  • Gönüllü olarak, sosyal çalışmacılarımızla birlikte saha çalışmalarına katılıp; sosyal inceleme, tespit ve yardım dağıtımlarında yer alabilirsiniz.
  • “GIDA” yazıp 4589’a SMS göndererek 20 TL, 7589’a SMS göndererek 50 TL bağış yapabilirsiniz.

Yardım ulaştırılan aileleri nasıl tespit ediyoruz? 

İhtiyaç sahiplerinin başvuru ve kayıt süreci

Derneğimizde yalnızca ihtiyaç sahibi çocukların yaşadığı ailelerin başvurularını alıyoruz. 

Yardım talepleri için ihtiyaç sahiplerinin başvurularını telefonla, WhatsApp hattı üzerinden mesajla, elektronik postayla ya da dernek merkezine bizzat müracaat ile alıyoruz. Yardım talebinin işleme konulması için gerekli belgeleri (kimlik belgesi, ikametgah belgesi, sağlık raporu vb.) başvuru sahibinden istiyoruz. Evrakları tamamlanan her aileye bilgisayar ortamında bir dosya açarak aile numarası veriyoruz ve böylelikle ailelerin yardım sürecini düzenli olarak takip ediyoruz. Ayrıca sosyal inceleme çalışmalarımız sırasında ziyaret ettiğimiz mahallelerde nasıl yardım talebinde bulunabileceğini bilmeyen ihtiyaç sahiplerini de tespit edip sistemimize dahil ediyoruz.

İhtiyaç durumunun tespiti

Sosyal çalışmacı ve gönüllülerden oluşan sosyal inceleme ekiplerimizle yardım taleplerinin incelenmesi, alınan bilgilerin doğruluğunun ve ihtiyaç durumunun belirlenmesi için evlere ziyaretlerde bulunuyoruz ve ev çevresinden bilgi topluyoruz. Ev içerisinde aile fertlerini, evin durumunu, nelere ihtiyaç olduğunu tespit ediyoruz ve sonrasında değerlendirme yaparak yardımları organize ediyoruz. Tespitler esnasında, yardım verilip verilmeyeceği ve verilecekse miktarının ne olacağına dair ihtiyaç sahibine hemen/direkt bilgi vermiyoruz.

Tespitlerin değerlendirilmesi

İhtiyaç tespiti ve değerlendirmelerini, ihtiyaç sahiplerinin hangi ırka, dine ve mezhebe mensup olduğu, hangi siyasi görüş ve düşüncede olduğu gibi hususlar fark etmeksizin gerçekleştiriyoruz. Hanelerde yapılan incelemeler sonucunda alınan bilgileri, yardım değerlendirme komisyonumuzla objektif kriterlere göre değerlendirerek, her ailenin sosyal yardım puanını belirliyoruz. Derneğin imkanlarını da dikkate alarak yardım kararı verilen ailelere, uygun ayni ya da nakdi yardımları kardeşlik bilinciyle, samimi ve güvenli insani ilişkiler kurma gayretiyle evlerini ziyaret ederek ulaştırıyoruz

Yeniden değerlendirme

Belirli aralıklarda ve/veya yeni gelen bilgiler doğrultusunda ailelerin durumlarındaki değişimleri takip ediyoruz ve ulaştırılan yardımların devam etmesi, değiştirilmesi veya durdurulmasına ilişkin kararı yeniden değerlendiriyoruz.

Alışveriş Kartı Kampanyası İçin Hesap Numaraları:

Kuveyt Türk Katılım Bankası
Fatih Şubesi: 5 - 8999609-5
TR36 0020 5000 0089 9960 9000 05

T.C. Ziraat Bankası
Karagümrük Şubesi: 0965 - 67728819-5007
TR46 0001 0009 6567 7288 1950 07